Aktualności

W dn. 22-26 lutego br. Koordynator Świętokrzysko-Podkarpackiego Klastra Budowlanego Innowator przebywał wraz z delegacją województwa świętokrzyskiego w Szwecji

Z informacji przekazanych przez stronę Szwedzką w najbliższych latach będzie bardzo duże zainteresowanie współpracą z zagranicznymi firmami budowlanymi zarówno w zakresie generalnego wykonawstwa jak i  dostaw materiałów i usług budowlanych.


Przetargi na roboty budowlane organizowane są w oparciu o kryterium zrównoważonego rozwoju (zasady związane z ochroną środowiska).          

Jak dotychczas udział zagranicznych firm w budownictwie oceniany jest jako mały 
w stosunku do zapotrzebowania.  Do roku 2050  w planie strategicznym dla miasta Sztokholm  planowana jest budowa min 50 000 mieszkań.  Sztokholm potrzebuje min 1400 mieszkań rocznie. Już rozpoczęto budowę 1200 mieszkań ( docelowo jest plan budowy 3000 mieszkań rocznie).           

Większość budynków mieszkalnych budowana jest tylko z garażami podziemnymi, bez miejsc parkingowych na zewnątrz.           

W Uppsali projektuje się 0,2 miejsca garażowego na mieszkanie i 2 miejsca postojowe dla rowerów, w Sztokholmie natomiast jest to 0,5 miejsca garażowego na mieszkanie i 2,5 miejsca  postojowego dla rowerów.  Ideą jest jak najmniej pojazdów samochodowych 
w mieście. Nawet gospodarka śmieciami odbywa się poprzez segregację i transport śmieci rurociągami podziemnymi do wysypisk na obrzeżach miasta, aby ograniczyć ruch samochodowy.          

Dotychczas większość budowanych mieszkań było na wynajem. W chwili obecnej zaczyna się to zmieniać na korzyść mieszkań własnościowych. Równolegle do budownictwa mieszkaniowego jest ogromne zapotrzebowanie na budownictwo usługowe  w celu zwielokrotnienia nowych miejsc pracy.          

W Szwecji jest tylko ok. 9 mln. Mieszkańców i polityka zaludniania kraju przewiduje przyjmowanie ok 120 tyś. uchodźców z innych krajów rocznie.          

Głównym problemem w zakresie podjęcia współpracy w Szwecji jest ich prawo pracy. Z firmami  ubiegającymi się o pracę w tym kraju podpisywane są układy zbiorowe. Ogromny nadzór związków zawodowych nad firmami.          

Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem w zakresie nawiązania współpracy pomiędzy firmami z Polski, a stroną Szwedzką.           

W trakcie spotkania w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sztokholmie Pan Radca bardzo namawiał na rozpoczęcie prac na rynku szwedzkim oraz zaoferował pomoc w zakresie  promocji oraz informacji  praktycznych potrzebnych do rozpoczęcia prac na tym rynku.        
  
Chcę zwrócić uwagę na bardzo interesujący kontakt z Panem Dyrektorem  Goranem  Brocknas z STOCKHOLM CHAMBER OF COMMERCE (Uppsala Regional Office), który min. oferuje swoją pomoc w kontakcie z przedstawicielami Uniwersytetu  w Uppsali. Uniwersytet ten na swoim olbrzymim terenie zajmuje się działalnością developerską. Kolejnym ogniwem do współpracy może być UPPSALA INNOVATION CENTRE (inkubator przedsiębiorczości), gdzie można otrzymać pomoc w zakresie rozwoju działalności na terenie Szwecji.           

Jest szansa na spotkanie Kielcach z niektórymi osobami poznanymi w Szwecji, mają być z wizytą w Urzędzie Marszałkowskim tj. DIRECTOR ALI RASHIDI FOLKUNIVERSITET Department for International Cooperation,  oraz Panem  Marcinem Brożek ze Szwedzkiego Parlamentu.

Powrót


Fundusze Europejskie - dla rozwoju Polski Wschodniej

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Progamu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013